Son Eklenenler

Kredi Kartları Genel Kullanım Bilgilendirmeler

Kredi Kartları Genel Kullanım Bilgilendirmeler

İnsanların yaşamlarında ayrılmaz parçaları olan kredi kartı kullanımının büyük küçük herkes tarafından kullanılışı gitgide yaygınlaşmaktadır. Maaş alan ve 18 yaşını geçen her bireyin kart sahibi olması mümkündür. Kredi kartlarının çoğunlukla kullanıldığı yer POS cihazları ve ATM’lerdir. Küçük alışveriş yerlerinde bile kart kullanımını sağlamak amacıyla POS cihazlarının talebi artmıştır.

Bankaların kendi bünyelerinde çıkarmış oldukları birçok kart ve bu kartlarında farklı özellikleri vardır. Her kişinin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabileceği kartlar vardır. Her bankanın yapılan alışveriş miktarına göre puan kazandırma, taksitlendirme ortak özelliklerinden biridir. Ertelemeli taksitlendirme ise bazı bankalarda ve bazı kartlara göre yapılabilmektedir. Yapılan alışverişte ertelemeli taksitlendirme yapıldıktan sonraki 2-3 ve 4 ay ödeme yapılmamaktadır. Bankanın mağaza ile anlaşmasına göre bu ay belirlenmektedir. Kullanmış olduğunuz bankanın kredi kartlarına özel kampanyalar düzenlenmektedir. Bu kampanyalarda daha fazla puan kazanabilme, taksit yaptırabilme, peşin fiyatı ile taksitli alış fiyatı aynı olan alışverişleri yapabilme imkanına sahip olmaktasınız. Bazı bankaların alışveriş mağazaları ile aralarında anlaşma yapılmamış olabilir. Bu durumda tek çekim yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Banka takibini yaptığından mesaj yolu ile taksitlendirme yapabileceğiniz belirten bir mesaj göndermektedir. Taksitlendirme vadesini ve faizini belirtecektir. Kabul ederseniz mesaja bankanın istediği form atta bir mesaj göndermelisiniz. Bu şekilde taksitlendirme yapabilirsiniz. İşlem yapmış ve bu işlemi taksitlendirmeyi unutmuş olabilirsiniz. İnternet bankacılığını kullanarak işleminizi taksitlendirme bilirsiniz. Eklenen faizin ne olduğunu da öğrenebilirsiniz. Müşteri hizmetlerini de arayarak taksitlendirme işlemi yapabilmektesiniz.

Banka tarafından size gönderilen kredi kartlarının limitleri kullanıcının maaşına göre belirlenmektedir. Maaşının çok üstünde limit verilmişse harcamalarınıza dikkat etmeniz gerekir. Borçlarınızı ödeyemeyecek duruma düşmenize engel olmanız için baştan harcamalarınızı hesaplı yapmalısınız. Borcunuzu maaşınızla kapatabileceğiniz şekilde limitiniz olmasını sağlamalısınız. Bankayı arayarak limitinizin düşürülmesi talebinde bulunabilirsiniz. Limitiniz ilerisi zamanda yetmiyor ise bankayı arayarak limit artırımı talebinde bulunabilirsiniz. Banka ödeme performansınıza, puantaj bakarak limit artırımı talebinizi kabul edecek veya ret edeceklerdir.

Kredi kartınız ile İnternet üzerinden alışveriş yapabilmenize mümkündür. İnternet sitelerinin istemiş oldukları bilgiler kart numarası, son kullanma tarihi ve CVV numarası istemektedir. İstenilen bu bilgilerin doğru girilmesi ile işleminiz tamamlanacaktır. Alışverişlerimizin hepsini yapabilecek durumda olabileceksiniz. Yapılacak olan tek bir rakam hatası sonucunda ise alışverişinizi tamamlayamayacak, siteden otomatik olarak atılacaksınız.

Kredi kartı talebinizden sonraki 2 yıl boyunca herhangi bir kart kullanım için yıllık ücret alınmamaktadır. Bu süreden sonra ise cüz i bir ücret alınmaktadır. Kredi kartı ekstren ize yansıtılmaktadır. Standart borç ödeme zamanınızda yıllık ücretinizi de ödemeniz gerekecektir. Ekstreniz mail adresinize, ev adresinize veya iş adresinize gelmektedir. Bu kullanıcının tercihine göre değişebilmektedir. Ekstre üzerinde kart numarasının bazı haneleri, son kullanma tarihi, adınız soyadınız, ödemeniz gereken asgari tutar, toplam tutar, yapmış olduğunuz ve taksitli alışverişleriniz, kaç taksitin izin kaldığı, gecikmeden eklenen faiz oranı ve daha birçok bilgiye ulaşabilmeniz mümkündür. Faiz ödemek istemiyorsanız aylık borcunuzun tamamını ödemeniz gerekmektedir.

Kredi kartının kullanımını dikkatli yaptığınız sürece kartın tüm avantajlarından yararlanıyor olacaksınız. Kampanyalar, puanlar, puanları kullanabilmenin keyfini yaşayabileceksiniz. Ödemelerin düzenli yapılması, harcamaların dikkatli yapılması ve hesaplanması ile ödeyemeyeceğiniz durumda durmanız gerektiğinin kararını verebileceksiniz. Ödemelerin taksitlere bölünmesi veya ertelenmesi sonucunda aylık harcamalarınızı da görebilecek ne kadar harcama yaptığınızı da bu şekilde görebileceksiniz. Bankaların sizlere sunmuş olduğu imkanlardan en iyi şekilde yararlanma fırsatını değerlendirmelisiniz. Limitinizi maaşınız kadar yaptığınız zaman ödemenizi toplam kapatabilme şansına sahip olup tüm alışverişlerinizi kredi kartıyla yaparak borcunuz kalmamış olarak kart kullanımına devam edebilirsiniz.