Son Eklenenler

Kredi Kartları Hayatı Kolaylaştırıp Cüzdanı Zorluyor

Kredi Kartları Hayatı Kolaylaştırıp Cüzdanı Zorluyor

Kredi kartları aslında doğru kullanıldığı zaman hayatı kolaylaştıran bir borçlanma aracıdır. Şöyle düşünmek lazım. Kişi komşusuna veya akrabasına değil de kendi cebine borçlanıyor. Peki, bir bireye borçlanıldığı zaman eğer o kişiden üst üste dört ya da beş kere borç alındığı zaman ne olur. Tam olarak kredi kartında da aynı şey oluyor.

Ama tek fark kişi kendi cebiyle kavga etmeye başlıyor. Borçlar ödenemez bir hal aldığı zaman, bütün sokaklar çıkmaza döndüğü zaman, en iyi dostlar bile sırtını döndüğü zaman yapılacak tek şey vardır. Kredi kartı borcunu taksitlendirmek. Kredi kartı hangi bankanın ise o banka ile görüşüp kredi kartı borç yapılandırması ile taksitlendirme yapmak mümkün. Bazı durumlarda bankaların taksitlendirme yapmadığı söylenir.

Aksine kredi kartı borcunun taksitlendirilmesi bankanın daha çok işine gelir. Çünkü verilen vadeye göre faiz eklemesi yapılır. Ayrıca eğer kişi kart borcunu direkt olarak ödemek isterse borcun gecikme durumuna göre anapara üzerinden indirim de söz konusu olabilir.

Kredi Kartı Taksitlendirme Yöntemleri

Kredi kartı borcunu taksitlendirmenin bir sürü yolu var. Bunlardan ilki kişinin kendi bankası ile görüşüp gerekli bilgileri aldıktan sonra bir yapılandırma istemesi şeklinde olur. Tabi bu durumda banka gecikme faizi, ana para ve başvuru gününe kadar geçen süreçte giden masraflar olarak bir borç yapılandırması çıkarır. Bu durumda kişiye bir ödeme planı sunulur.

Eğer kredi kartı limiti üç bin veya altı ise on iki ayı geçmemek kaydı ile taksitlendirme yapılır. Eğer limit bu sınırın üstünde ise taksitler fazlalaştırılabiliyor. Tabi bu durumda icra takibinin başlamamış olması gerekiyor. Bankalar zaten iki aylık bir ödeme gecikmesinde bir ihbar name gönderiyor. Eğer böyle bir şey yaşanmışsa çok geçmeden bankaya başvurmakta fayda var. Diğer bir yöntem ise bir danışmanlık şirketi ile birlikte çalışmak.

Kredi kartı borcu taksitlendirme üzerine kurulan yılların deneyimine sahip birçok şirket mevcut. Eğer kişi bu borç batağından en az zararla çıkmak istiyorsa bunlardan birine başvuruda bulunarak istediği şekilde taksitlendirme yapabilir.

Şirketlerle Birlikte Çalışarak Borçtan Nasıl Kurtulunur?

Şöyle ki, birçok ilde hatta büyük illerde bu tür şirketler çok daha fazla oluyor. Bunun birinci sebebi büyük şehirlerde küçük yerlere göre yaşamanın daha zor olması. Bu durumda kişiler aylık kazançlarına bakmaksızın üç veya dört adet kredi kartı ediniyorlar. İşte sorunun başı burada başlıyor. Kişi aylık geliri ne kadar ise kredi kartı ona göre olmalıdır.

Hepsinden öte eğer bir borç varsa ve taksitlendirilecekse bununla alakalı kredi kartı borcu taksitlendirme danışmanlık şirketleri mevcut. Bu şirketlerden deneyimli olanı seçmek çok önemli. Çünkü deneyimli şirketler daha çok kişinin en az bakiye ile en çok taksit olayını gerçekleştirmeyi hedefleyebiliyor.

Fakat belirtmek gerekli ki bu durumda kişilerin kredi notları düşüyor. İleriki zamanlarda bu bir sorun olarak karşılarına çıkabilir. Danışmanlık şirketleri bir ödeme planı çıkararak kişinin gelirine göre kredi kartı borcu taksitlendirmesi yapabiliyor. Üstelik bu ödemelerine kendi kampanyalarını da ekleyerek. Zaten banka gecikmiş borcu eğer bir varlık yönetim şirketine devretmişse böyle şeylere gerek kalmıyor. Çünkü bu durumda bütün bu kolaylıkları bu şirketler bireye sağlıyor.

Varlık Yönetim Şirketleri Ne İşe Yarar?

Varlık yönetim şirketleri kişilerin borçlarını bankadan devralarak onların borçlarını daha kolay ödemesine yardımcı olan bir aracı şirkettir. Bu şirketlerin görevi kredi kartı borcu taksitlendirmesini, borcu olan kişi ile görüşerek borç üzerinde kişinin bütçe ve aylık gelirine göre masrafları da göz önüne alarak, isteğe göre en düşük, isteğe göre yüksek taksitlerle ödemesini sağlamaktır.

Bu durumda eğer kişinin borcu icra takibine düşmüşse işi biraz daha zor olacaktır. Eğer kişi borcunu ödememekte ısrar ediyor ise daha önce ne kadar ödeme yaparsa yapsın hepsi silinecek ve doksan günlük icra takibi süresi başlayacaktır. Böyle bile olsa kişi hemen banka ile görüşüp takibin kaldırılmasını talep ederek yeni bir kredi kartı borcu taksitlendirmesi için borç yapılandırması istemelidir.